Prawidłowa masa ciała u osób w różnym wieku

photo of man sitting inside bus

Wiele osób codziennie korzysta ze standardowej wagi łazienkowej. Prawidłowa masa ciała okazuje się bowiem niezwykle istotnym wskaźnikiem. Chodzi tu nie tylko o ogólną urodę, ale także działanie organów wewnętrznych. Obecnie to, czy masa ciała jest prawidłowa, oblicza się przy pomocy indeksu BMI. Czy tę metodę można wykorzystać w każdym przypadku?
BMI to stosunek wagi do wzrostu. To obliczenie wystarcza to określenia prawidłowej masy ciała w przypadku osób, które ukończyły dwudziesty rok życia. Co jednak z młodszymi osobami? BMI dla młodzieży wygląda tak samo, jak dla osób dorosłych. Jednak ze względu na to, iż przed dwudziestym rokiem życia organizm jeszcze się rozwija, nie można stosować tak ograniczonych zakresów.

 

Oprócz obliczenia BMI w przypadku młodzieży konieczne jest sprawdzenie wyniku z siatkami percentylowymi. Tylko wtedy da się określić, czy wynik jest w miarę prawidłowy. Siatki percentylowe mówią o tym, czy dany wynik jest standardowy wśród reszty młodzieży. Siatki percentylowe są osobne dla dziewcząt i osobne dla chłopców. Wynika to z faktu, iż u kobiet tkanka tłuszczowa może mieć większy udział procentowy. U chłopców zazwyczaj bardziej rozrastają się mięśnie, które są cięższe niż tłuszcz.

 

Author: autokarybielsko.pl