Chłodzenie kabli wodą

Nowoczesne technologie wszelkiego rodzaju wiążą się niejednokrotnie z zastosowaniem bardzo wysokiego napięcia. W urządzeniach zasilanych prądem wysokiej mocy łatwo może dojść do przegrzania kabli, a co za tym idzie także innych podzespołów, co w rezultacie doprowadzić może do awarii i wyłączenia maszyny z użytkowania. Problem przegrzewania okablowania w urządzeniach dużej mocy od dawna zaprzątał głowy inżynierów. Stosowane było przede wszystkim chłodzenie powietrzem, które jednakże nie zawsze było wystarczająco skuteczne. Nowoczesna metoda polegająca na chłodzeniu za pomocą wody jest innowacyjna i znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie podzespoły osiągają bardzo wysokie temperatury przy przesyłaniu dużej mocy. Chłodzenie tego rodzaju jest stosunkowo tanie, gdyż nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych past chłodzących, a jedynie zamontowania odpowiedniego oprzyrządowania w miejscu, gdzie przebiegają kable. Metoda ta jest bardziej efektywna niż w przypadku chłodzenia powietrzem i znacznie szybciej następuje odprowadzenie na zewnątrz zbyt wysokiej temperatury wewnątrz kabli.

Zalety chłodzenia wodą

Największym plusem metody, w której zastosowany jest kabel chłodzony wodą jest przede wszystkim efektywność. Ta metoda szeroko stosowana jest w przypadku oprzyrządowania wytwarzającego dużą moc, a co za tym idzie także bardzo wysoką temperaturę. Dzięki wodzie ciepło jest znacznie lepiej i szybciej odprowadzane, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko przegrzania urządzenia, spalenia jego podzespołów i w rezultacie zniszczenia bądź poważnej awarii.
Użycie metody chłodzenia wodą wymaga zastosowania dodatkowego oprzyrządowania wewnątrz urządzenia, a co za tym idzie konieczne jest pozostawienie wolnej przestrzeni dookoła kabli. Należy mieć to na uwadze już na etapie projektowania danej maszyny, by móc odpowiednio zamontować elementy chłodzące. W przeciwnym zaś razie chłodzenie wodą może okazać się niemożliwe.

Kable używane w tym wypadku nie mogą być lutowane, a do ich łączenia używane są specjalne zaciski. Posiadają one specjalne otwory, przez które doprowadzane są przewody z wodą. Wysoka moc przesyłana kablami powoduje, że zastosowane muszą być – oprócz przewodów wodnych – także inne elementy, co powoduje, że niezbędne bywa czasem rozbudowanie całego urządzenia.

Zastosowanie kabli chłodzonych wodą w praktyce

Wiele nowoczesnych urządzeń posiada kable przesyłające energię o wysokiej mocy i nagrzewające się do bardzo wysokich temperatur. Wszędzie tam stosuje się metodę chłodzenia wodą, która jest najbardziej efektywna w takim przypadku. Znajduje ona zastosowanie przy urządzeniach różnego typu, między innymi:

  • zgrzewarkach oporowych, które działają dzięki wysokiej mocy. Dzięki chłodzeniu wodą minimalizuje się ryzyko przegrzania zgrzewarki.
  • ładowaniu samochodów elektrycznych. Nowoczesne, ekologiczne samochody zasilane energią elektryczną wymagają dość częstego ładowania. Kable do tego używane przesyłają dużą moc, a co za tym idzie narażone są na działanie wysokich temperatur. Także w tym przypadku świetnie sprawdzają się kable chłodzone przy pomocy wody. Czas ładowania można dzięki temu skrócić aż czterokrotnie!
  • zgrzewaniu za pomocą pistoletów działających dzięki zastosowanej wysokiej mocy.

Author: autokarybielsko.pl